Gondolatok az ásóbékák feneke alól

Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza...

2013. május 02. 16:55 - Németh András

... a békamentők mehetnek haza.

Hát, akkor idén vége (már vagy 2 hete, de most értem ide) a mentésnek Farmoson.

Hivatalosan a hacacáré március 2-től április 20-ig tartott (49nap) ugyanis az utolsó nap (április 21) adatait nem találjuk, így egy huszáros vágással arról a továbbiakban nem veszünk tudomást :D

A mentett békák össz. egyedszáma: 66117 ami 1932-vel több az eddigi rekord (2009) évnél.

Fajonkénti bontás:

  • barna ásóbéka: 65391 
  • vöröshasú unka: 444
  • zöld levelibéka: 163
  • dunai tarajosgőte: 94
  • barna varangy: 14
  • zöld varangy: 7
  • kecsketavibéka fajcsoport és barátaik: 3
  • pettyes gőte: 1

A legtöbb állat március 10-én volt 9317pld. 

Az átlagos napi békaszám az 1349, de hogy milyen gonosz dolog egy átlagszámmal jellemezni valamit legyen itt a következő pár sor: 

- 12 napon volt 0 béka az eredmény (ebből ugye két részletben, 6 napon keresztül volt olyan mértékű hószünet hogy ki sem mentünk)
- 1 és 1000 közé 20 napon esett az eredmény
- 17 nap volt amikor több mint 1000 békánk volt (érdekesség hogy ezen napok mindegyikén több breki volt mint tavaly az egész szezonban)
- az 5 legerősebb napon vonult az állatok nagyobb hányada (34608 pld, 52,3%)
- a legátlagosabb nap az eredmény alapján április 9-e volt ekkor 1330 volt a mentett egyedszám

Összesen 855 látogatónk volt (291 ovis, 250 áltisk, 132 középsulis, és 183 felnőtt) a hószünetek és a nagy esőzések sok csoportot megvicceltek, voltak akik harmadjára jutottak el, de volt akiknek nem sikerült idén eljutni Farmosra (olyanok is voltak akik az eső miatt fordultak vissza és maradtak le több ezer brekiről). 
Az látszik, hogy a látogatószámot sokáig emelni már fizikailag képtelenség, de nem véletlenül próbáltam itt is hirdetni a többi békamentést :D
Azt továbbra is valljuk hogy azoknál a gyerkőcöknél ahol a koruk azt lehetővé teszi ajánlatos valami intézményi, osztálybéli vetélkedőt rendezni hogy csak azok jöjjenek akik igazán érdeklődőek, vagy valami egyéb módon elérni a nevelőknek hogy a csapat érdeklődő legyen. Ég és föld a különbség egy olyan csapat közt, akiket érdekel a dolog, és egy olyan csapat közt, akik csak valami ökoiskolai vagy önkéntességi követelményt pipálnak ki. És itt nem is minden esetben számít az elit háttér, jött hozzánk olyan csapat ahol a nevelő elmondása szerint a srácok többsége szépen szólva is kemény környéken és nem épp elit körülmények közt él, de velük jobban ment a dolog mint a "jónevű" település érdektelen gyerekanyagával. Ovisoknál persze ez még nem működik, de ott meg úgy látjuk hogy egy jó nevelői gárda végig tudja vinni még a legkisebbeket is akár sárban cuppogva is (oviknál inkább csak azt szeretnénk kiemelni, hogy az időjárás nem mindig ovisbarát, tehát a jelentkezés előtt jól fontoljuk meg hogy be tudjuk-e vállalni a mentést minden körülmény közt, valamint azt is figyelni kell hogy az időjárás olyan is tud lenni hogy 3 nappal a mentés előtt kell lemondani az időpontot és már nincs több hely, nem vagyunk szőrös szívűek, de a "szomorú szemű ovisok" kártya kijátszását nem kedveljük, bármilyen szép hangja is van ovónéninek :D

Aki nem csak idéntől követi a békamentést (vagy el is olvasta a fészbúk posztokat, linkelt anyagokat amik ide kikerültek) az tudhatja hogy a tavalyi évben szintén rekord volt a békák száma, csak épp negatív rekord.
És a legjobb kérdés hogy tényleg mivel magyarázzuk a tavalyi és az idei év közti ordítóan nagy (41,6-szoros) eltérést....
Hát igazán semmivel...
Csak ötletelünk, úgy néz ki, hogy a békák egy ilyen rendkívüli időjárási helyzetet mint a tavalyi év egyszerűen át tudnak vészelni, és még extrém körülményekre is fel vannak készülve. 
Valószínűleg tavaly teljes egészében elmaradt a vonulás (vagy nem?), de ha belegondolunk abba hogy tavaly márciusban egy csepp eső nem esett idén márciusban viszont a sokévi átlag majd négyszerese, több mint 100mm. Viszont a 2013-as és a 2012-es április mindkétszer közel azonos 30mm esőt hozott (de az lehet hogy idén ez a hónap első felében, tavaly pedig a második felében esett le zömmel)
Ráadásul ez csak két kiragadott év. Igaz hogy itt most nagyon látványos a különbség, de nem szabad elfeledni a többi évet sem ha nagy kijelentéseket akarunk tenni.
Az azért látszik hogy egy ilyen rendkívüli, de mégis természetes negatív hatást (egy éves rendkívüli aszály) az állomány látszólag gond nélkül át tud vészelni, de hogy a csapadékon kívül mi van még a nagy eltérés hátterében..... hmmmm. Végeredményben mondhatjuk hogy csak az időjárás, hisz ez valószínűleg igaz, csak még azt nem tudni pontosan, hogy mik azok a tényezők, amik alapján a brekik eldöntik, hogy melyik az az év amikor még egy áprilisi esőre sem érdemes megmozdulni, mert úgyis olyan nagy a szárazság.
Jó példa erre hogy tavaly április 7-én leesett 5 mm eső, és másnapra "mindössze" 387 béka volt (az idézőjel azért kell mert ez a tavalyi mennyiség majd negyede), idén meg mondjuk április 12-én volt alig 2mm eső és másnapra 2863 béka.
Szóval ezek a dögök valahogy azt is figyelembe veszik, hogy nagyobb időtávlatban milyen az idő és érdemes-e menni, van-e esélye az ebihalnak kifejlődni, kiszárad-e majd a mocsár meg ilyenek. De azért ezek a feltételezések elég erősek egy ásóbéka agytérfogatát ismerve (vagy lehet hogy csak én mint a teremtés félresikerült koronája, a homoszapienszi önelégültségem megtévesztő magabiztosságából mondom azt, hogy egy béka nem tudja megsaccolni több hónapnyi föld alatti elmélkedéssel előre az időjárást, pedig megy neki).

Viszont az is kijelenthető hogy a rekordcsapadékos tavasz, rekordméretű vonulást hozott. Szóval az tuti hogy az időjárás és azon belül a csapadék a kulcskérdés, de már évek óta mondom/vallom hogy messzemenő következtetéseket csak akkor hozhatunk ha már nem 8 hanem 18 vagy 28 szezon van a hátunk mögött (egyre jobban kacagok magamban amikor olvasol 3-5 éves "hosszútávú" adatsorokra alapozott tudományos értekezéseket).


Szóval kérem a nagyérdeműt, hogy itt a hozzászólások rovatban essen neki a témának és mondja el a mondandóját arról hogy mégis mi lehet az oka annak hogy egy ilyen egyszerű dolog mint a békamentés ilyen iszonyatosan nagyokat képes ugrabugrálni, és egyik évben negatív rekordot a másik évben meg pozitív rekordot döntünk, közben meg valahogy a természet működik, mintha ez lenne a természetes, vagy ez is a normális?

Az agytornához itt van egy grafikon amin ezen látszanak eddigi eredmények napi bontásban, ha valaki akarja bele tudja ásni magát:

 

 

Jöhet bármilyen egyéb megjegyzés, ötlet, óhaj, sóhaj, bánat, tanács miegyéb. Válaszolunk, a jótánocsot elraktározzuk és szívesen vitázgatunk is, hisz a vita hasznos ha jól kezelik

Szólj hozzá!
Címkék: békamentés

A bejegyzés trackback címe:

https://asobeka.blog.hu/api/trackback/id/tr175262428

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása