Eljött és el is múlt a nagy Nevásároljsemmit! nap, ennek örömére kihelyeztük a program első vércseládáit. Szám szerint hatot.
Egy olyan településre esett a választás ahol már most is igen erős a madárvédelmi tevékenység. Az Albertirsa Barátainak Köre Természetvédelmi Csoport nem épp rövid nevénél mindössze a természetvédelmi tevékenykedéseik nyúlnak jóval-jóval hosszabbra. Jómagam szinte mintaként állítanám a Csoport működését más települések civil természetvédői elé, hiszen a helyi védett területek kezelésétől kezdve, a költőládák kihelyezésén és üzemeltetésén át, a teljesítménytúra szervezésen keresztül, az olyan természetvédelmi szenzációkig, mint egy addig ismeretlen földikutya metapopuláció felfedezése igen sok minden fűződik a nevükhöz.
A sok érdem közt szinte megbújik hogy a település közvetlen környezetében üzemeltetnek 2 tucat vércseládát, amelyekből 2017-ben mindösszesen 69 fióka repült ki a nagyvilágba, segítve a mezei pockok elleni védekezést.
Reméljük jövőre már az általunk kihelyezett ládák némelyikét is elfoglalják a madarak.
A térképen pirossal a már korábban kihelyezett, zölddel pedig a mostani program első hat ládája látható. Jól látszik a fentiekből, 1-1 településen nemhogy három, hanem akár harminc láda is kihelyezhető, így csak buzdítani tudjuk a gazdákat hogy jelentkezzenek, mert vannak még lekötetlen ládák. És vannak felajánlásaink is, amelyek ha realizálódnak akkor további gazdák/területek bevonása válik lehetségessé.
Itt szeretnénk megköszönni a DPM Szortiment Kft. segítségét, a nap végén ugyanis a ládák helyére három kartondoboznyi szeg került. Hasznát fogjuk venni!
De jöjjenek a képek, néhány életkép, néhány kulisszatitok, néhány ötlet, csak hogy egyre többeknek jöjjön meg a kedve ehhez a programhoz.
Első felvonás:
Második felvonás:
Mai történetünk véget ért, de a program még csak a legelején tart. Szóval köszönjük a megosztásokat, várjuk a jelentkező gazdákat, köszönjük a mindenféle felajánlásokat, és várjuk a beszámolókat ha sikerült valakit inspirálnunk. Jöhetnek az ötletek, a tippek, az észrevételek. A lényeg: tegye hozzá mindenki amit tud!
És a végén néhány tudományos anyag a fajjal kapcsolatos érdekességekről:
Magyarország madarai - vörös vércse - MME
Természetvédelmi Világszövetség - RedList (angol)
Mivel táplálkozik a vörös vércse Budapesten?
Vörös vércse telepítési kísérletek a Bakony térségében (2001-2002)